Jaki wybrać kolor karnisza oraz kolor pokoju? – perspektywa zdrowotna

chosingcolor

Szykowanie własnego „gniazda” to bardzo ważne zadanie, mniej istotne jest to czy wynajmujemy mieszkanie i chcemy co nieco wyremontować czy budujemy się na stałe.

W obu wypadkach warto by dobrze się zastanowić nad wyglądem wnętrza naszego domu.

Jednym z ważniejszych aspektów przy planowaniu domu jest kolorystyka naszych ścian oraz karniszy, kolor ma ogromny wpływ na nasz nastrój oraz myśli, co zostało już udowodnione naukowo.

Ciekawostka:

W starożytnych Chinach, Indiach i Egipcie stosowano już terapię kolorem, a nawet w wyżej wymienionym Egipcie malowano ściany na dany kolor w zależności od upragnionego efektu.

Patrząc z fizycznego punktu widzenia kolor dociera do naszego mózgu dzięki światłoczułym komórkom w siatkówce oka, barwa to nic innego jak energia pod postacią odbitego światła.

Newton rozszczepił promienie świetlne ukazując ich spektrum. Udowodnił więc, że składa się ono z siedmiu podstawowych kolorów, to samo zjawisko zachodzi gdy widzimy tęczę na niebie lub w oświetlonych światłem słonecznym kroplach wody.

Patrząc natomiast z biologicznego punktu widzenia, po odnotowaniu koloru procesy zachodzące w mózgu powodują wysłanie sygnałów do odpowiednich gruczołów dokrewnych. Skutkuje to wydzieleniem do krwi różnych w zależności od koloru, hormonów, które działają na narządy wewnętrzne.

 

W skrócie: od tego jak nasz mózg reaguje na dany kolor zależy jego wpływ na naszego zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

 

W tym artykule dowiesz się jaki wybrać kolor karnisza oraz kolor pokoju oraz jakiego koloru powinny być karnisze oraz ściany w danym pokoju, aby uzyskać efekt bliźniaczy przeznaczeniu danego pokoju.

Wszystko oczywiście zależy od własnych preferencji, a poniższe propozycje mają służyć jako wskazówka, dająca inspirację i punkt odniesienia,

Zapraszamy:

Korytarz wejściowy (brązowy)

Najczęściej kolor ścian w korytarzu przy drzwiach wejściowych dobiera się tak aby pasował do pokoju do którego prowadzi (głównie salonu), chociaż nie zawsze należy się tym kierować.

Polecamy pomalować ściany w korytarzu na brązowo, oraz zamontować w oknach przy wejściu złote karnisze metalowe. Brązowy kolor kojarzy się ze spokojem, który tak często zostaje nam odebrany, czy to przez złośliwego szefa czy nieznającego się na przepisach drogowych rowerzystę.

Dlatego warto przemyśleć, czy aby pierwszy pokój do jakiego wejdziemy po powrocie do domu nie powinien nas uspokajać.

Nie oznacza to, że musisz przemalować wszystkie ściany na brązowo, czasami wystarczy parę elementów, które przyciągną wzrok, tak jak na zdjęciu powyżej.

Kolor karnisza: Polecamy użycie drewnopodobnych karniszy okleinowych, w odpowiednim odcieniu, pasującym do pomieszczenia.

Salon (fioletowy)

Pokój w którym zaraz po sypialni spędzasz najwięcej czasu w swoim domu wymaga specjalnego traktowania.

Jest to przede wszystkim przestrzeń wspólna w której na neutralnym gruncie spotykają się członkowie rodziny, czy bliskiej czy dalekiej, a także zaprasza się tu przyjaciół i znajomych.

Ważne aby pokój ten wyciszał oraz relaksował osoby w nim obecne, dlatego decydujemy się w nim na fioletowy (lawendowy) wystrój ścian.

Powszechnie wiadomo, że obecność tej barwy obniża ciśnienie krwi, spowalnia oddech i rytm bicia serca. Kolor ten kojarzy się z medytacją oraz arystokracją, w odpowiednim, nie kiczowatym odcieniu oznacza najwyższą jakość dostępną na rynku.

Kolor karnisza: Stylowe białe karnisze metalowe to nasz wybór do fioletowego wystroju salonu.

żółta kuchnia - dagram

Kuchnia (żółty)

Gdy wyjdziesz już z sypialni oraz zajrzysz do łazienki, na tysiąc procent następnym przystankiem będzie kuchnia.

Wejdziesz tam żeby zaparzyć sobie ulubioną kawę oraz przygotować smaczne śniadanie. Aby pomóc temu czarnemu złotu w płynie pobudzić Cię do życia proponujemy zastosować jak najwięcej żółtego koloru w Twojej kuchni!

Kolor ten przyśpiesza metabolizm, rozjaśnia pokój oraz przekazuje ludziom swoją energię.

Kolor karnisza: Preferowane karnisze w kuchni to takie, które będą współgrać zresztą dodatków, np. grube satynowe karnisze, z pięknymi firanami z wyhaftowanymi słonecznikami.

Jadalnia (czerwony)

Gdy już przygotujesz sobie śniadanie oraz kawę, weźmiesz pod rękę jakieś czasopismo, wstąpisz do jadalni (ewentualnie, wydzielonej do tego celu przestrzeni w kuchni). Czerwony to potężny kolor, dodaje siły, ciepła, jego efekt działa na naszą fizyczność.

Kolor ten podnosi puls, a przede wszystkim zwiększa apetyt, co będzie bardzo korzystne w naszej jadalni.

Kolor karnisza: Dobór karnisza do czerwonego koloru może być problematyczny, dlatego powinno się go dobrać do drugiego koloru, który będzie w pokoju. W takiej konfiguracji polecamy karnisze białe lub czarne.

 

Koniec części pierwszej..

28270779873_0a7a25cd4a_b

Istnieje możliwość zamówienia karnisza

w dowolnym kolorze z palety RAL

na naszej stronie internetowej Sklep Z Karniszami pl

ZAPRASZAMY!