Jak wybrać i zamontować karnisz, poradnik krok po kroku, część 1

Biały karnisz

Jak wybrać odpowiedni karnisz? Jak wybrać i zamontować karnisz?

Pewnego słonecznego dnia, kiedy myślałeś już o zbliżającym się weekendzie, nagle przypomniało Ci się; przecież w ten weekend miałem kupić i zawiesić karnisze! I co teraz? Przestań się martwić, kupno i montaż karnisza są łatwe i nie zajmą Ci aż tyle czasu jak mogłoby się wydawać.

Poniżej pokażemy Ci jak i co zawiesić, aby cały proces przebiegał płynnie i bezproblemowo.

A więc, jak zamontować karnisz? Zacznijmy od punktu pierwszego.

1. Wybierz swój karnisz i zasłony

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to teraz jest najlepszy moment aby dokonać wyboru. Planując zakup musisz rozważyć to jaki karnisz będzie dla Ciebie odpowiedni. W naszym sklepie znajdziesz wiele rodzajów rur, które różnią się kształtem i funkcjonalnością. Każda rura nada twojemu pokojowi innej atmosfery, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni jej styl do wystroju wnętrza pokoju, czy do planowanych firan i zasłonek.

Kilka z twoich opcji:

  • Rura Gładka. Zasłony są zazwyczaj zrobione z ciężkich materiałów, na dodatek są pofałdowane, co wymaga solidnego karnisza. Aby je zawiesić nie potrzeba kółek, wystarczy przeciągnąć rurę przez plecionki zasłony i umieścić ją we wspornikach. Do tego najlepiej nadaje się tradycyjna gładka rura , nie chodzi tu o to , że jest solidniejsza od innych rodzajów rur, lecz o to, że łatwiej będzie można taką firanę przesuwać. Nie poleca się korzystania z tego typu zasłon jeśli planowane jest użycie karnisza kwadratowego.
  • Rura skręcana, jest idealna do wszelkiego rodzaju eleganckich pokoi, gabinetów adwokackich, czy pracowni. Swoim stylem przypomina kręcone schody w luksusowym apartamencie. Dobrze współgra z drewnianymi futrynami okien i drewnianymi meblami.
  • Rura kwadratowa komponuje się znakomicie z nowoczesnymi pokojami, na przykład w stylizacji kubistycznej (kwadratowe meble, kafelki, kwadratowy lub prostokątny motyw tapety). Gdy masz w jadalni kwadratowy stół, rury o takim właśnie profilu idealnie się z nim uzupełnią.
  • Rura ryflowana podobnie jak rura gładka umożliwia łatwe przesuwanie zasłon. Ze względu na swój wygląd jest najbardziej uniwersalnym stylem rury, podobnie jak gładka bez problemu wpasuje się zarówno do pokoi klasycznych jak i modernistycznych.

…Aby dowiedzieć się więcej na temat typów karniszy w naszym sklepie przeczytaj 6 typów karniszy

^Rozwiązania podane wyżej są tylko propozycjami i nie trzeba się nimi do końca sugerować, każdy ma swoje własne wyczucie stylu i intuicję , którą powinien się kierować przy doborze karnisza^

2. Zdecyduj gdzie ma się kończyć twoja zasłona.

Przy zakupie firan i zasłonek miej na uwadze, że ich długość powinna zakrywać całe okno (chyba, że są to zazdrostki).

Jeżeli kupujesz zasłony z tasiemkami upewnij się, że długość zasłon nie zawiera w sobie długości taśm.

  • Kurtyny do samej podłogi powinny kończyć się 1,25 cm nad podłogą, chyba, że mieszkasz w wilgotnym otoczeniu, w tym wypadku powinny kończyć się 2,5 cm nad podłogą, ponieważ rozciągną się w bardziej wilgotne dni.
  • Kotary, które mają zwisać poniżej parapetu powinny kończyć się 10 centymetrów pod nim.
  • Zasłony kupione z myślą o kończeniu się na wysokości parapetu, powinny zostać tak dobrane, aby muskać go swoimi końcami.

 

 3. Weź pod uwagę jak daleko chcesz być w stanie odsłaniać okno.

Jeżeli chciałbyś odsłaniać całe okno kup długi karnisz. Łatwiej jest najpierw wybrać zasłonki, a potem na ich podstawie kupić karnisz, niż na odwrót.

 

 

 4. Ustal czy chcesz zamontować karnisz we wnęce na okno w ścianie, czy na ścianie poza wnęką.

Montowanie we wnęce sprawi, że zasłony zawsze zasłonią jakąś część okna, podczas gdy montaż ścienny pozwala na całkowite odsunięcie zasłon z okna.

Który wybierzesz zależy częściowo od twojego stylu i wyglądu pokoju jaki chcesz uzyskać, ale warto także przemyśleć czy prościej będzie montować na ścianie, czy we wnęce.

Jeżeli wnęka w ścianie jest plastikowa, zamontuj karnisz na ścianie. Jeżeli masz gipsowe, kaczanowe, czy kamienne ściany użycie wnęki będzie zdecydowanie łatwiejsze.

  • Weź pod uwagę to, że zasłony można zaciągnąć na tyle na ile pozwalają wsporniki, a także to, że zasłony będą się ściągać zależnie od ich grubości i stylu wykonania.
  • Możesz dopasować wszystko tak, aby pozostawić część okna zasłoniętą, nawet gdy zasłony są odsłonięte, lub możesz całkowicie odsłonić okno, żeby wpuścić do środka tyle światła na ile pozwala okno.

 

Siedziba naszej firmy znajduje się w Łowiczu,

przy ulicy Tarczyńskiego 5

nr tel; 604 612 567

e-mail: biuro@dagram.pl

e-mail: sekretariat@dagram.pl

Zapraszamy do obejrzenia oferty naszych karniszy na stronie

http://sklepzkarniszami.pl

 

CZYTAJ DALEJ: Część druga…